پروتز و روکش

روکش دندان: در مواردی که بافت زیادی از دندان ازدست رفته باشد، روکش انتخاب مناسبی برای بازسازی و حفظ دندان است، به خصوص در مورد دندان هایی که درمان ریشه (عصب کشی) شده اند و ساختار باقی مانده دندان استحکام کافی ندارد، روکش دندان باعث افزایش استحکام ساختمان باقیمانده تاج می شود. روکش ها به سه دسته تقسیم می شوند؛ روکش های تمام فلزی، روکش های فلزی با پوشش چینی، روکش های تمام چینی. بسته به اینکه دندان در کجای قوس فکی قرار دارد می توان یکی از این سه نوع روکش را جهت بازسازی دندان انتخاب کرد. روکش های تمام فلزی بیشترین استحکام را داشته و در جایی استفاده می شوند که زیبایی مد نطر نباشد مثلا در دندان های آسیاب بزرگ دوم. رایج ترین روکش های مورد استفاده روکش های فلزی با پوشش چینی هستند که هم استحکام کافی و هم زیبایی قابل قبول دارند. روکش های تمام چینی در اغلب موارد بهترین گزینه برای دندان های قدامی می باشند.

دست دندان/ پلاک متحرک: در مواردی که تعداد زیادی از دندان ها ازدست رفته باشند می توان توسط پلاک متحرک، تنها دندان های ازدست رفته را جایگزین کرد. پلاک، گیر و ثبات خود را با تکیه به دندان های طبیعی بدست می آورد. بیمارانی که پلاک متحرک استفاده می کنند باید بهداشت بسیار خوبی داشته باشند تا دندان های پایه که در مجاورت پلاک قرار گرفته اند در اثر گیر مواد غذایی دچار پوسیدگی نشوند.

دست دندان کامل در مواردی که همه دندان ها از دست رفته اند یا دندان های باقی مانده شرایط مناسبی برای نگه داشتن ندارند تجویز می شود. دست دندان کامل مشکلات خاص خود را دارد به خصوص در افرادی که مدت زیادی از کشیدن دندان هایشان گذشته باشد، استخوان فک به مرور زمان تحلیل رفته و متعاقب آن گیر دست دندان کم می شود. جهت رفع این معضل دست دندان متکی بر ایمپلنت معرفی میشود که در صورت امکان، با قرار دادن چند پایه ایمپلنت میتوان گیر دست دندان را تامین کرد.

پروتز   و روکش دندان از روش هایی است که میتواند جلوه ظاهری بسیار زیبایی را برای دندان ها بوجود آورد. روش پروتز و روکش دندان به عنوان روش پر کاربردی برای اصلاح طرح لبخند نیز شناخته میشود. پروتز و روکش دندانی از روش هایی است که برای پر کردن جای خالی دندان های قبلی مورد استفاده قرار میگیرد. دندان های بد شکل و همچنین کج و معوج که ظاهر بسیار بدی را بوجود آورده اند به راحتی میتوان با پروتز و روکش زیبا و جذاب نمود. البته این روش تنها برای زیبایی مورد استفاده قرار نمیگیرد بلکه میتواند نقش ترمیمی نیز داشته باشد. جویدن مواد غذایی با دندان هایی که بد شکل و بد فرم هستند و یا پوسیدگی هایی دارند میتواند دردسر ساز و دردناک باشد که با استفاده از پروتز و روکش میتوانید این مشکل را تا حد زیادی بر طرف نمایید.

انواع پروتز دندان

پروتز دندان تنها به یک  روش انجام میشود و روش های زیادی برای پروتز و روکش کردن وجود دارد. پورتز دندانی به طور کامل به دو روش پروتز ثابت و متحرک انجام میشود که هر یک از این روش ها نیز به چند روش مختلف تقسیم بندی میشوند. پروتز دندانی ثابت به روش های پروتز روکش دندان، بریج دندان تقسیم بندی میشود و پروتز دندانی متحرک نیز به روش های پروتز محرک فلزی تکه ای، ایمپلنت تقسیم بندی میشود. هر یک از این روش ها بنا به تشخیص پزشک انتخاب و مورد استفاده قرار میگیرند و همچنین از روش ها و متریال های گوناگونی نیز برای اعمال آنها استفاده میشود. نکته ای که در این بین و برای اعمال هر یک از این روش ها حائز اهمیت است کیفیت متریال ها و همچنین تبهر پزشک در انجام کار میباشد.

همواره قیمت پروتز و روکش دندان برای مشتریان از اهمیت زیادی قائل بوده است که باید بگوییم عواملی نظیر هزینه های لابراتوآر، دستمزد پزشک و همچنین میزان پروتز در قیمت بسیار تاثیر گذار است. اگر به دنبال کیلینیک با بهترین قیمت و تعرفه ها هستید بهتر است کلینیک داندانپزشکی جام جم را انتخاب نمایید.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :