لثه

جرمگیری: در بسیاری از افراد و به خصوص در کسانی که دقت کافی در رعایت بهداشت دهان و دندانشان نمی کنند، با گذشت زمان روی دندان ها و به ویژه در مجاورت لثه، جرم تجمع پیدا می کند. جرم دردناک نیست و به همین دلیل معمولا بیماران اقدامی در جهت برداشتن آن نمی کنند. مشکلی که جرم برای سلامت دهان و دندان بوجود می آورد، التهاب لثه و سپس تحلیل استخوان است. پایین رفتن استخوان اطراف دندان در نهایت موجب لقی و از دست رفتن دندان می شود. تصورات اشتباهی در مورد جرمگیری وجود دارد از جمله؛ برداشتن مینای دندان، لق شدن دندان و .... مینای دندان بسیار مستحکم بوده و با قلم جرمگیری برداشته نمی شود. لق شدن دندان ها بعد از جرمگیری در صورتی اتفاق می افتد که جرم طی زمان طولانی باعث تحلیل رفتن استخوان شده و دندان حمایت استخوانی خود را از دست می دهد.

در مواردی که جره فراوانی در زیر لثه تجمع پیدا کرده و با روش های روتین قابل برداشت نیستند، لثه توسط جراح کنار زده و جرمگیری کامل انجام شده و سپس لثه به جای قبل خود برگردانده می شود.

درمان لثه تنها به جرمگیری محدود نمی شود. در مواردی که لثه اطراف دندان تحلیل رفته باشد و ریشه دندان از لثه خارج شده باشد و این تحلیل شدید نباشد، می توان با پیوند لثه روی ریشه دندان را پوشش داد.

رنگ یک لثه طبیعی و سالم صورتی کمرنگ است. بیماری های مختلف می توانند رنگ لثه را به صورتی پررنگ، قرمز، آبی و یا زرد تغییر دهند که همه این تغییرات با هر شدتی که باشد باید درمان شود. در برخی افراد بویژه کسانی که رنگ پوست تیره دارند، ممکن است قسمت هایی از لثه به رنگ سیاه یا قهوه ای دیده شود که ببیماری محسوب نمی شود و نیاز به درمان ندارد مگر اینکه شخص از لحاظ زیبایی با رنگ لثه خود مشکل داشته باشد که در اینصورت طی درمان هایی خاص می توان این رنگ را برطرف کرد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :