دندانپزشکی کودکان

اطفال: برقراری ارتباط با کودکان جهت انجام درمان های دندانپزشکی کاری بس دشوار است. از طرف دیگر، درمان دندان های اطفال به دلیل کوچکی فضای دهانشان سخت تر از درمان بزرگسالان می باشد. لذا درمانگر باید تبحر کافی در این زمینه داشته باشد. کلینیک دندانپزشکی جام جم با داشتن چنین دندانپزشکانی با آغوش باز پذیرای کودکان نازنین می باشد. درمان هایی که در کلینیک ما برای کودکان ارائه می شود شامل ترمیم، عصب کشی اطفال، روکش اطفال(ssc)، فلورایدتراپی، فیشورسیلانت و فضانگهدار می باشد.

ترمیم: سال هاست اهمیت حفظ و نگهداری دندان های شیری ثابت شده است. دندان های شیری در حفظ زیبایی ظاهر کودک، تلفظ صحیح حروف و کلمات، جویدن غذا و حفظ فضا برای رویش دندان های دائمی در آینده نقش دارند. بنابراین، تلاش در جهت نگه داشتن این دندان ها تا زمان رویش دندان های جایگزین شدیدا توصیه می شود. درصورت بروز پوسیدگی، هرچه زودتر برای ترمیم دندان های کودکتان اقدام نمایید.

عصب کشی اطفال: دندان های شیری هم ریشه و هم عصب دارند و اگر میزان پوسیدگی دندان زیاد باشد جهت جلوگیری از ایجاد آبسه دندانی که منجر به کشیدن زودهنگام دندان می شود، باید عصب کشی شود.

روکش اطفال: بهترین روش بازسازی تاج دندان های شیری تخریب شده، روکش استیل می باشد که معمولا تا زمان افتادن دندان شیری باقی می ماند و مانع از پوسیده شدن بقیه قسمت های دندان می شود.

فلورایدتراپی: یون های فلوراید موجود در ژل فلوراید یا وارنیش فلوراید وارد ساختار مینای دندان های تازه رویش یافته می شود و با جایگزینی با برخی یون های موجود در ترکیب مینا استحکام آن را بالا برده و نسبت به پوسیدگی مقاوم تر می کند.

فیشورسیلانت: سطح رویین برخی دندان های خلفی (آسیاب های کوچک و بزرگ) دارای شیارهای عمیقی است که الیاف مسواک و سایر روش های مکانیکی قادر به تمیز کردن عمق شیارها نمی باشد. بنابراین در دندان های تازه رویش یافته (حداکثر تا 2 سال پس از رویش) با مواد مخصوصی که سیالیت بالا دارد و شیارها مسدود می شود تا مانع از پوسیدگی سطح دندان در آینده گردد.

فضانگهدار: در مواردی که دندان شیری زودتر از موعد کشیده می شوند، برای جلوگیری از حرکت دندان های عقب به سمت جلو و بسته شدن فضای دندان کشیده، که قرار است چند سال بعد دندان دائمی در آن فضا رویش پیدا کند فضانگهدار گذاشته می شود. این کار تا حد زیادی از درمان های اورتودنسی در آینده جلوگیری کرده و یا طول دوره اورتودنسی را کوتاه تر میکند.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :