ترمیم

ترمیم (پر کردن دندان): دندان ها در اثر محصولات ناشی از فعالیت باکتری های موجود در دهان شروع به از دست دادن مواد معدنی خود می کنند. وقتی مقدار کافی از ساختار دندان از بین برود، حفره ایجاد می شود. اگر پوسیدگی تا نزدیکی عصب پیشروی نکرده باشد، می توان با حذف پوسیدگی و قرار دادن ماده ترمیمی روی دندان، از گسترش پوسیدگی جلوگیری کرد. در اکثر افراد پوسیدگی های جزئی با حساسیت به شیرینی و سرما بروز می کند و در برخی افراد فاقد علائم بوده و در معاینه بالینی یا در رادیوگرافی (عکس دندان) تشخیص داده می شود. به همین دلیل معاینات دوره ای شش ماهه یا حداکثر یک ساله توصیه می شود تا پوسیدگی های احتمالی دندان ها زودتر تشخیص داده شده و ترمیم شوند. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که تا زمانی که درد ندارند نباید به دندانپزشکی مراجعه کنند، این تصور اشتباه منجر به پوسیده شدن بیشتر دندان می شود تا زمانی که پوسیدگی به عصب دندان میرسد و دندان به درد می افتد و یا دندان در اثر از دست دادن نسج خود دچار شکستگی شده و فرد به دلیل درد حین غذت خوردن و یا گیر غذایی در دندان شکسته شده مراجعه می کند. لازم به ذکر است که طول عمر و ماندگاری دندان عصب کشی شده به مراتب کمتر از دندانی است که فقط ترمیم شده باشد.

مواد ترمیمی به دو دسته کلی تقسیم می شوند: آمالگام که یک آلیاژ فلزی و تیره رنگ است و کامپوزیت که ماده ای به رنگ دندان می باشد. هیچکدام از این دو ماده به دیگری برتری خاصی ندارد و بسته به موقعیت دندان در فک و شرایط دندان یکی از این دو ماده جهت پرکردن دندان استفاده می شود.

در دندان هایی که عمق پوسیدگی زیاد است، قبل از قرار دادن ماده ترمیمی در محلی که نزدیک ترین فاصله را با عصب دارد مواد کف بندی جهت حفاظت از عصب دندان قرار داده می شود.

دندان ها به دلیل اینکه همواره کار جویدن را بر عهده دارند از این رو به رسیدگی و نگهداری بیشتری نیاز دارند.  در صورت عدم رسیدگی به دندان پس از مدتی شاهد پوسیدگی در برخی از بخش های دندان و مشکلات دیگر خواهید بود. البته هر اندازه نیز که از دندان ها مراقبت بعمل آید اما چه دیر و چه زود فرسوده و به ترمیم نیاز پیدا خواهند کرد. با ترمیم دندان ها  میتوان از شر درد دندان و مشکلاتی که با دندان های فرسوده ایجاد میشود خلاص شد. در ترمیم دندان بیشتر از هر چیز به احیای دندان توجه میشود و زیبایی در مرحله بعد قرار میگیرد. یکی از نکاتی که در ترمیم دندان بسیار حائر اهمیت است و میتواند مدت زمان ترمیم و همچنین فاصله زمانی میان ترمیم را طولانی کند استفاده از مواد مناسب برای ترمیم میباشد. هر چه موادی که برای ترمیم مورد استفاده قرار میگیرد از کیفیت بالاتری برخوردار باشند در نتیجه دندان ها به صورت اصولی تر ترمیم خواهند شد و دیگر نیازی نیست تا پس از مدت کوتاهی مجددا ترمیم دندان های خود را به دندانپزشک واگذار کنید. همچنین ترمیم دندان اصولی هزینه های دندانپزشکی شما را نیز کاهش خواهد.

هزینه ترمیم دندان

هزینه ترمیم دندان بر اساس نوع ترمیم دندان شما مشخص و تعیین میشود. هر چه ترمیم دندان شما با روش های پیچیده تر و زمان بر تر انجام شود در این صورت هزینه شما افزایش خواهد یافت. همچنین موادی که در ترمیم دندان نیز استفاده میشوند میتوانند هزینه های شما را افزایش دهند. به طور مثال ممکن است برای پر کردن دندان ها از مواد درجه یک و مرغوب استفاده شود که هزینه شما را افزایش میدهند. در صورتیکه به دنبال یک کلینیک دندانپزشکی با کادری مجرب و همچنین تعرفه های مناسب هستید پیشنهاد میکنیم تا کلینیک دندانپزشکی جام جم را انتخاب نمایید.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :