ایمپلنت

ایمپلنت: خوشبختانه پیشرفت علم در دندانپزشکی امکان جایگزین کردن دندان های ازدست رفته را به صورت مشابه با دندان طبیعی فراهم کرده است. ایمپلنت شامل دو بخش کلی ریشه و تاج می باشد که ریشه (فیکسچر) به صورت پیچی از جنس تیتانیوم است که طی یک جراحی نسبتا سبک در استخوان فک قرار داده می شود. در مواردی می توان همزمان با کشیدن دندان، فیکسچر را در استخوان قرار داد و در برخی موارد باید چند ماه پس از کشیدن دندان فیکسچر جایگذاری شود. گاها در افرادی که ارتفاع و عرض استخوان فک کافی نیست حین گذاشتن ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان یا قرار دادن پودر استخوان در محل جراحی می باشد. مدت 3 الی 4 ماه طول می کشد تا استخوان فیکسچر را محکم در بر بگیرد که پس از آن طی پروسه ای چند جلسه ای تاج ایمپلنت(روکش) ساخته و روی فیکسچر سوار می شود.

ایمپلنت می تواند برای جایگزینی تک دندان و یا چند دندان و نیز برای گذاشتن دست دندان کامل استفاده شود. در مواردی که چند دندان در کنار هم از دست رفته باشند می توان پایه های ایمپنت را هم به صورت جدا به ازای هر دندان قرار داد و هم می توان دو پایه با سه یا چهار روکش (مشابه بریج در روکش های دندانی) قرار داد.

در مواردی که بیمار هیچ دندانی ندارد و دست دندان کامل به علت گیر ضعیف لق میزند، دست دندان متکی بر ایمپلنت می تواند درمان بسیار مناسبی باشد. در این درمان تعدادی پایه در استخوان فک یا فکین قرار داده شده و دست دندان بر روی این پایه ها ثابت می شود.

توجه داشته باشید با اینکه امروزه ایمپلنت بهترین جایگزین دندان از دست رفته می باشد اما نباید انتظار کارایی صد در صد مشابه دندان طبیعی را از ایمپلنت داشت. پس تا جای ممکن سعی کنید دندان هایتان را قبل از اینکه غیر قابل نگهداری شوند درمان کنید.

یکی از بهترین روش ها برای افرادی که قصد دارند تا جای دندان خالی خود را پر کنند ایمپلنت کردن میباشد. روش های کمی وجود دارند که از طریق آنها میتوان جای خالی دندان را پر نمود اما ایمپلنت کردن از روش هایی است که میتواند با دهان و دیگر دندان های شما سازگاری برقرار کند و همچنین از روش های دائمی محسوب میشود. با ایمپلنت کردن دندان  به راحتی میتوانید مواد غذایی مختلف  هر چند بافت سختی داشته باشند را بجوید و دیگر نگران از جا در آمدن دندان و یا بروز مشکلات دیگر نخواهید بود. ایمپلنت نه تنها برای یک دندان بلکه برای کلیه دندان ها قابل استفاده است. ترمیم مکرر دندان ها یکی از مشکلاتی است که مردم با آن مواجه هستند که از این رو ایمپلنت کردن میتواند به عنوان یک روش دائمی محسوب شود که دیگر نیازی به ترمیم و بازسازی دندان ها نیز وجود نداشته باشد. در ایمپلنت دندان خبری از روکش کردن دندان ها نیست و دندان از ریشه جایگزین دندان فرسوده شما خواهد شد.

مزیت های ایمپلنت دندان

یکی از مهمترین مزیت های ایجاد شده با ایمپلنت دندان مربوط به مقاوم بودن دندان در برابر فشار ناشی از جویدن مواد غذایی میباشد. همانطور که گفته شد در روش ایمپلنت کردن دندان های شما بر روی استخوان فک شما قرار گرفته و تعبیه میشود که از این رو از لحاظ مقاومت تفاوتی با دیگر دندان های شما نخواهند داشت و به راحتی میتوانید هر ماده غذایی را حتی اگر سخت نیز باشد استفاده نمایید. در روش ایمپلنت تنها دندان معیوب مورد ترمیم قرار میگیرد در صورتی که در روش های دیگر ممکن است از سایر دندان ها نیز بعنوان پل استفاده شود که این موضوع منجر به آسیب رسیدن به دندان ها میشود. همچنین ایمپلنت میتواند به حفظ استخوان شما کمک بسیار زیادی کند و از پوسیدگی و تحلیل استخوان جلوگیری نماید.

برای انجام ایمپلنت دندان و دیگر امور مربوط به ترمیم و بازسازی دندان میتوانید به کلینیک دندانپزشکی جام جم از کلینیک های بسیار مجهز کشور مراجعه نمایید.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :