ارتودنسی

اورتودنسی: به هم ریختگی دندان ها می تواند علل مختلفی داشته باشد؛ از جمله کوچک بودن استخوان فک، نیفتادن به موقع دندان های شیری، کشیدن زودتر از موعد دندان های شیری، وجود دندان یا دندان های اضافه در فک و ... گاهی اوقات به طور مادرزادی یک یا چند دندان وجود ندارند که در اینصورت نیز وجود فضای اضافه بین دندان ها می تواند باعث نازیبایی در دندان های شخص شود.

اورتودنسی علم مرتب کردن دندان ها در قوس فکی می باشد به طوری که هم زیبایی و هم عملکرد مناسب دندان ها را به بیمار بدهد. بسته به اینکه علت نامنظمی دندان ها و شدت آن چقدر باشد، سن شروع اورتودنسی متفاوت است. گاهی لازم است درمان اورتودنسی زمانی آغاز شود که هنوز دندان های شیری در دهان وجود دارد و گاهی درمان تا زمان رویش کامل دندان های دایمی به تعویق می افتد. طول درمان اورتودنسی بین چند ماه تا چند سال است. در طول درمان، بیمار باید همکاری کافی برای حضور در جلسات ویزیت را داشته و بهداشت خود را به بهترین وجه رعایت کند. اگر درمان در سنین پایین شروع می شود، کودک باید انگیزه کافی از درمان اورتودنسی را داشته باشد تا طی درمان، بهداشت دندان های خود را به خوبی رعایت کرده و از دستورات متخصص اورتودنسی خود تبعیت کند.

در مواردی که فضای فکین برای دندان های موجود بسیار کوچک باشد، کشیدن برخی دندان ها از یک یا دو فک باعث می شود فضای کافی برای بقیه دندان ها ایجاد گردد. بلعکس در برخی افراد که اندازه فک بزرگ و سایز دندان ها کوچک می باشد، فاصله بین دندان ها با حرکت دندان ها به سمت یکدیگر بسته می شود.

در برخی بیماران که اندازه فک بالا و پایینشان متناسب نیست به طور مثال فک بالا کوچک و فک پایین بزرگ  است یا بالعکس، با استفاده از ترکیب علم اورتودنسی و جراحی فک و صورت می توان یکی یا هر دو فک را جابجا کرد تا در تناسب با یکدیگر قرار بگیرند. در موارد خفیف، می توان بدون انجام جراحی و تنها با درمان های پیچیده اورتودنسی فکین را مقداری جابجا کرد.

دو نوع اورتودنسی وجود دارد: 1) اورتودنسی متحرک که برای حرکت یک یا دو دندان و یا افزایش عرض فک استفاده می شود. 2) اورتودنسی ثابت که تقریبا همه دندان های فک را طی نیروهای مکانیکی که در جهت و زاویه خاص وارد می شود، مرتب می کند. 

 

ارتودنسی یکی از شاخه های دندانپزشکی محسوب میگردد که طی آن دندان و هنچنین فک که در جای نامناسبی قرار گرفته اند و ظاهر بدی را نیز ایجاد کرده اند اصلاح و ترمیم میشوند. البته اصلاح فک و همچنین دندان ها به حل مشکلات بهداشت دهان و دندان نیز کمک شایانی میکند زیرا عدم قرار گیری دندان ها در جایگاه نا مناسب منجر به بروز مشکلات و امراضی برای دهان  و دندان خواهد شد. در واقع با اردتودنسی دندان میتوان به حفظ سلامتی دهان و دندان کمک کرد و تقریبا از معدود روش هایی محسوب میشود که با بهره گیری از آن دندان هایی کاملا سالم و در عین حال زیبا خواهید داشت. برای اردتونسی کردن ابتدا تشخیص نیاز است و پزشک باید با بررسی های انجام شده پی ببرد که آیا دندان و فک های شما به ارتودنسی نیاز دارد یا خیر.

انواع روش های ارتودنسی دندان

دندانپزشک بنا به تشخیص خود از روش ها و ابزارهای مختلفی برای این کار بهره میگیرد که که این روش ها و ابزارها را  میتوان به دو دسته ارتودنسی ثابت و همچنین متحرک تقسیم بندی نمود. این تجهیزات و دستگاه ها قادر هستند تا با حرکت دادن دندان ها، بازسازی ماهیچه ها و رشد فک ها تاثیر بسزایی در ترمیم و زیبایی دندان و فک داشته باشند. از انواع روش ارتودنسی دندان که بسیار رایج و معمول نیز هستند میتوان به ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی لینگوآل و ارتودنسی فانکشنال اشاره نمود. البته به یک  نکته بسیار مهم نیز برای انجام هر یک از روش های نام برده شده در بالا باید توجه داشته باشید و آن هم مهارت پزشک در ارتودنسی کردن میباشد. این روش ها جزو روش های جهانی محسوب میشوند که البته برای نتیجه گیری مناسب باید به دندانپزشکانی مراجعه کنید که مهارت بالایی در این زمینه داشته باشند.

کلینیک دندانپزشکی جام جم که از کلینیگ های بسیار قدیمی و نام آشنا در زمینه امور دندانپزشکی میباشد و با در اختیار داشتن کادری مجرب بهترین گزینه برای ترمیم و زیباسازی دندان و دهان شما میباشد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :